masala chai

Masala chai na chłody

Aromatyczna kuchnia hinduska

Kuchnia hinduska uwodzi zapachem i jest to zapach masali. Każdy hinduski dom przygotowuje własną masalę i zwykle czyni to na krótko przed przystąpieniem do gotowania. Masalę dodaje się też do herbaty i w taki oto sposób powstaje masala chai. Jest to interesująca alternatywa dla czarnej herbaty.

Masala – co to jest?

Masala w języku hindi znaczy tyle, co mieszanka przypraw. Najpopularniejszą masalą jest dobrze znana na całym świecie Garam masala. Składają się nią uprażone na sucho, a następnie zmielone lub rozbite w moździerzu liczne przyprawy, w tym czarny pieprz, kardamon, cynamon, gałką muszkatołowa, kmin rzymski, kolendra i wiele innych.
Garam masala jest na ogół kupowana przez rozmiłowanych w kuchni hinduskiej przedstawicieli innych nacji. Sami Hindusi tworzą własną masalę i zmienia się ona zależnie od regionu, czy indywidualnych preferencji. Masalę dodaje się do potraw i napojów, z tym dodatkiem powstaje także dobra herbata.

Mocna i słodka masala chai

Tylko najlepsze herbaty nadają się na masalę chai, i może to być Assam albo Darjeeling. Poza tym, do jej przygotowania potrzebne będzie mleko, cukier trzcinowy, a także przyprawy: cynamon, kardamon, goździki, pieprz, imbir i inne, do wyboru
Zazwyczaj najpierw gotuje się wodę z przyprawami i cukrem, aż uwolni się cały aromat, następnie dosypuje herbatę i dolewa mleko. Trzeba to ponownie zagotować, a potem odstawić, aby nabrało mocy. Otrzymany napój to typowy odwar, a nie napar, jak ma to miejsce w przypadku zwykłej herbaty.

Masala chai na zimowe wieczory

W Polsce największą popularnością cieszy się herbata czarna i lubimy, gdy jest mocna. Jeżeli odpowiada Ci smak esencjonalnej herbaty, to być może przyszedł czas, aby spróbować masala chai. Co prawda Hindusi nie żałują cukru, ale jego ilość można po prostu zmniejszyć.
Warto dodać, że  masala chai uważana jest za napój o korzystnym wpływie na zdrowie. Jest to klasyczna herbata zimowa, doskonała na długie zimowe wieczory. Bowiem mocno rozgrzewa, a nawet pobudza działanie układu odpornościowego. Podobno łagodzi przebieg stanów zapalnych oraz ma dobroczynny wpływ na serce. Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że szybko poprawia nastrój i pod tym względem w niczym nie ustępuje grzańcowi.