Kosztując herbaty świata nie można zapominać o czymś takim jak herbata jaśminowa. Jej historia sięga 800 lat wstecz, kiedy w Chinach panowała dynastia Song. Herbata ta jest znana jako godna najwybitniejszych koneserów za subtelny aromat i smak. Jest to gatunek powszechnienie pity przez mieszkańców Pekinu.
Bardzo ciekawym jest proces, w którym powstaje herbata jaśminowa. Wcześnie rano zbierane są kwiaty jaśminu i przechowywane do popołudnia w chłodnym miejscu. Kiedy ich płatki lekko się rozchylają, zostają przeniesione w pobliże wysuszonej herbaty. Ściśle określone proporcje pozwalają uzyskać właściwy aromat. Proces ten powtarzany jest wielokrotnie, najczęściej około 6-7 razy i jednorazowo trwa około 4 godzin. Po zakończeniu aromatyzowania, powstaje najlepsza herbata, która jest dosuszana i pakowana.
Prawdę mówiąc, większość gatunków herbat może być aromatyzowana. Popularna jest zielona herbata z nutką jaśminu. Dość często występuje wymieszana z kwiatami, co nadaje jej niesamowitego zapachu i smaku. Innym wariantem jest biała herbata jaśminowa. Uważana często za jedną z najlepszych na świecie i dość trudno dostępna. Najmniej wyczuwalny aromat jaśminu zawiera czarna herbata. Sama w sobie posiada mocny aromat, który nieco tłumi dodatek kwiatów. Z tego też powodu jest nieco mniej popularna.
Herbata jaśminowa posiada szereg pozytywnych właściwości. Wynikają one najczęściej z właściwości gatunku herbaty, który został aromatyzowany. W skrócie można stwierdzić, że ta dobra herbata obniża poziom cukru oraz ciśnienie krwi. Dla osób, które nękają częste bóle głowy, będzie znakomitą pomocą w pozbyciu się dolegliwości, a przynajmniej ich złagodzeniu w sposób znaczący. Świetnie działa jeśli chcemy pozbyć się toksyn z organizmu, a jednocześnie działa bakteriobójczo. Warto podkreślić, że zapach jaśminu wprawia w stan lekkie euforii, dlatego to dobry sposób na chandrę i poprawę humoru.