czarna herbata

Angielska tradycja picia czarnej herbaty

Anglia to kraj, w którym króluje picie herbaty. Większość jej mieszkańców, nie wyobraża sobie dnia bez przysłowiowej Five o’clock, czyli angielskiej tradycji spotkań przy tym rozgrzewającym napoju. Ten brytyjski zwyczaj jest kultywowany już od stuleci. Dlaczego piąta popołudniu to najlepszy czas na picie herbaty? Sięgając do historii, możemy się dowiedzieć, że zwyczaj ten został zapoczątkowany przez księżną Annę Marię Russell. Związane było to z porami posiłków, których czas przypadał na poranek oraz wieczór, tak więc popołudniowa godzina była najodpowiedniejszym czasem na małe co nieco. o właśnie wtedy dobra herbata, w towarzystwie innych przekąsek pojawiała się na stole. Warto dodać, że kiedyś zwyczaj ten był zarezerwowany głównie dla wyższych sfer, ze względu na wysoką cenę liści herbaty. Jednak po pewnym czasie przeniósł się on również do niższych klas społeczeństwa. I choć w dzisiejszych czasach wygląda to nieco inaczej, ze względu na inne tempo i styl życia to herbata czarna w Wielkiej Brytanii jest nadal bardzo popularna.

Często pita jest znana i lubiana herbata earl grey, bo któż pogardził by filiżanką tak wspaniale orzeźwiającego naparu? Swój niesamowity smak zawdzięcza olejkowi z bergamotki. Ponad to poprawia nastrój, a także wzmacnia układ odpornościowy. Poranek, też nie był by taki sam bez słynnej english breakfast tea. Jest to kompozycja dwóch gatunków herbat: Assam i Cejlon. Jest bardzo wyrazista w smaku i mocno pobudzająca. Obecnie cenioną mieszkanką herbat podawaną w Anglii np. w hotelach jest: Ceylon i Darjeeling. Bardzo popularnym przez Brytyjczyków zwyczajem jest picie herbaty z mlekiem.

Jeśli mamy ochotę spróbować tradycyjnych pitych przez Anglików herbat najlepiej odwiedźmy sklep z herbatami. Gdyby jednak nie chciało nam się wychodzić z domu w jesienne dni i znacznie bardziej od chodzenia po sklepach wolimy jak herbata sama „przychodzi” pod drzwi, to wtedy najlepiej wyszukać sklep z herbatami online. Tam można wybrać wszystko to, co nas interesuje i zaprosić trochę królewskiego klimatu do naszego domu.